MUHARREM İNCE 'DEN SEDAT PEKER TEPKİSİ: BİZ MUZ CUMHURİYETİ MİYİZ?

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin genel merkezinde gerçekleştirdiği basın toplantısında gündemin öne çıkan başlıklarına değindi.

Konuşmasının büyük bölümünü son dönemde YouTube videolarıyla büyük tartışma yaratan Sedat Peker'in iddialarına ayıran İnce, hem iktidara hem de muhalefete yüklendi. 

İnce, "Harekete geçen bir savcı yok. Cumhuriyet savcıları neredesiniz? Açılan bir soruşturma yok. TBMM'de kurulan bir komisyon yok" ifadelerini kullandı.

İnce'nin açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

"Mafya yargıya yol gösteriyor. Bu iktidar Türkiye’yi 90’lara döndürmeyeceğiz diye hep korkuttu meğer bu iktidar 90’ların baş aktörleriyle kankaymış. Hoca efendi dediklerine bugün terörist diyorlar. Hayırsever iş adamı dediklerine bugün sıkıştıklarında organize suç örgütü lideri diyorlar. Cari açığı kapatan değerli iş adamına bugün altın kaçakçısı diyorlar. 32 yıl önce şehir şehir gezdirdiler. Cumhurbaşkanlığı seçiminde. Bugün organize suç örgütü lideri dedikleri kişi şehir şehir gezdi Erdoğan’a oy istedi. O zaman neredeydiniz siz?  Aklınız neredeydi? Koruma tahsis ettiler koruma. Yetmedi silahlı korumayla yurt dışına gönderdiler.  Ben bir kez silahlı korumayla yurt dışına gittim. Cumhurbaşkanı adaylığımda Kıracali’ye geçtik, uzun bir prosedürü var hatırlıyorum. Bir korumam gelmişti hatta. Siz koruma verip silahla yurt dışına gönderdiniz. Bunları siz yaptınız siz. Ey iktidar. Şimdi devletin televizyonlarına geçmişler cevap yetiştiriyorlar. Utanmıyor musunuz geçmişte koruma verdiğiniz kişiye bugün böyle söylemeye. Size oy isterken neydi? Başka bir iş mi yapıyordu?

“ 10 BİN DOLAR MAAŞ ALAN SİYASETÇİ %100 AKP’Lİ”

10 bin dolar alan siyasetçi. Arkadaş bütün milletvekilleri töhmet altında. Kim bu bunu açıklayacak devletin görevi bu. Bütün siyaset kurumunu zan altında bırakamazsınız. Kim bu 10 bin dolar maaş alan siyasetçi? Ey Erdoğan sen, göreve davet ediyorum kim bu açıkla. Savcıları göreve davet ediyorum.  Böyle bir ülke olmaz. Biz muz cumhuriyeti miyiz? Susurluk’taki kazadan sonra devlet olaya el koymuştu. Devlet  yok ortada devlet. Muhalefetten de ses yok. Muhalefet de konuşmuyor. Bu siyasetçi 10 bin dolar maaş alan bence tahminimi söylüyorum yüzde 100 AKP’li. Muhalefetten olsaydı çoktan adını yandaş medyada manşetlerde görürdük. Sizin adam olunca açıklamayacak mısınız?

“TÜRKİYE’NİN TEMİZ ELLER OPERASYONUNA İHTİYACI VAR”

Türkiye’nin acilen bir temiz eller operasyonuna ihtiyacı var. Türkiye’nin acilen silkinmeye, ayağa kalkmaya, temizlenmeye ihtiyacı var. Yargı ve Meclis harekete geçmelidir.

İNCE HSK ÜZERİNDEN MUHALEFETE YÜKLENDİ

Mafyanın yargıya hukuk dersi verdiği bu günlerde HSK’da seçim var. 13 üye, biri bakan, biri yardımcısı. Orada zaten yanlışlık başlıyor. Anayasa’da diyor ki bakan ve müsteşar, e müsteşarlık kaldırıldı. Bakan yardımcısı var. Nasıl olur Anayasal suç işleniyor burada yanlış. Bakan yardımcısının yazacağı, müsteşarın yerine geçtiği Anayasa’da yazıyor mu? Yazmıyor. Baştan daha yanlışlık başlıyor; dört üyeyi cumhurbaşkanı, iki üye bakan, bakan yardımcısı altı,  dört de Cumhur İttifakı seçecek, on. İki İYİ Parti, bir CHP on üç. 

“13 ÜYEDE 3 ÜYEYİ ALMAK İÇİN Mİ SİYASET YAPIYORSUNUZ?”

Şimdi anlayamadığım yerler var burada. Soruyorum; yahu siz 13 üyede 3 üyeyi almak için mi siyaset yapıyorsunuz? Buna mı tav oldunuz? Elma şekeri siyasetidir bu. Erdoğan HSK’ya üye atadığında tarafsız oluyorsa, eleştiriyorsak, başka bir siyasi parti genel başkanı da HSK’ya üye atadığında eleştiriyor olmamız lazım.  Bu sisteme toptan karşı çıkmalıyız. Üye tav oluyorsunuz."

MEMLEKET PARTİSİ ERKEN SEÇİM OLURSA SEÇİME GİREBİLECEK Mİ?

Açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İnce, yeni Anayasa hazırlığı ve erken seçim başlıklarına da değindi. Seçimlere katılma yeterliliği konusunda diğer partilere çağrıda bulunan İnce, “Demokrasinin önünü açmak lazım” dedi. 

“SEÇİMDEN KAÇMIYORUZ”

İnce’nin açıklamalarının devamı şöyle: 

(Yeni bir Anayasa hazırlığı) "Biz de bir komisyon kuruyoruz. Henüz yeni kurulduk. Bu konuda da bir komisyon oluşturuyoruz. Her şeyi yakından takip ediyoruz. Dün bir hukukçu arkadaşımızı görevlendirdik, o koordine edecek: Bu konuda sözü olandan bir komisyon kurup çalışmalarımıza devam edeceğiz. Erken seçim olacaksa biz hazırız. Ama demokrasinin önünü açmak lazım. O zaman bütün partilere sesleniyorum. Seçimlere katılma şartlarını kolaylaştıralım. Sınırlamasın bizi. Buyurun hodri meydan. Bunu yaparsak doğru olur. Biz seçimden falan kaçmıyoruz ama şunu da unutmayalım. Ola ki baskın yapıldı. ‘Giremesin bunlar’ diye baskın yapıldı. 100 bin imza ile seçime gireriz”


Yorum Gönder

Yorumlar