CHPli Burhanettin Bulut ilaç sıkıntısını meclis gündemine taşıdı

CHP'Lİ BURHANETTİN BULUT İLAÇ SIKINTISINI MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP'li Bulut ekonomik krizden dolayı bazı hastanelerde 'acil durumlar dışında ameliyat yapmayın' talimatı tartışılırken, sağlık sektöründe kriz eczanelere de sıçradığını söyledi.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sn Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Burhanettin BULUT

Adana Milletvekili

Ekonomik krizden dolayı Ankara Gazi Hastanesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi,  Ordu Devlet Hastanesi’nde 'acil durumlar dışında ameliyat yapmayın' talimatı tartışılırken, sağlık sektöründe kriz eczanelere de sıçramıştır.

Sağlık Bakanlığı ile ilaç firmaları arasında yaklaşık 8 ay önce 2.69 TL’ye sabitlenen Euro nedeniyle ithal ilaçlarda aksama yaşanmaktadır. Vatandaş, eczanelerde yaşamsal öneme sahip ilaçların yanı sıra grip ilaçlarına, basit ağrı kesicilere dahi ulaşmakta sıkıntı yaşamaktadır. İlaçları eczanelerde bulamayan vatandaş, güvenilir olmayan sahte ürünleri tercih etmek zorunda bırakılmaktadır.

İlaç depoları eczanelere çok az sayıda ilaç vermekte,  grip salgınlarını önlemek için bu aylarda yapılması gereken grip aşılarının teminine zor ulaşılmaktadır. Depolar ekonomik krizi gerekçe göstererek,  eczanelere verilen ödeme vadelerini geri çekmektedir. Satış yapamayan, sınırlı sayıda tevzi ilaçlarla hizmet vermeye çalışan eczaneler iflasa sürüklenmektedir.

İlaca erişimdeki bu kriz, halk sağlığı sorunu olmaya doğru hızla gitmektedir.

Bu çerçevede;

1- İlaca erişimde yaşanan sıkıntıya yönelik Bakanlığınız hangi önlemleri almaktadır?

2- Grip aşısının yanı sıra, en basit ağrı kesicilerin bile eczanelerde bulunmamasının nedeni nedir?

3- Sınırlı sayıda tevzi ilaçlarla hizmet vermeye çalışan eczanelerin krizden etkilenmemesi için Bakanlığınızın bir girişimi olacak mıdır?

4- İnternet üzerinden satılan ilaç gibi tarif edilen ürünlere karşı Bakanlığınızın aldığı önlemler nelerdir?

5- Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar son 1 sene içerisinde kaç eczane kepenk kapatmıştır?

Yorum Gönder

Yorumlar