Yayınevinde satılan kitabın KDV’si sıfırlandı

YAYINEVİNDE SATILAN KİTABIN KDV’Sİ SIFIRLANDI

Yayınevinden kitap satışında KDV sıfırlandı. Perakende noktalardan kitap alanlar yüzde 8 KDV'yi ödemeye devam edecek.

Yayınevlerinden satılan kitaplarda KDV sıfırlandı. Kitapçılarda satılan kitaplarda ise KDV yüzde 8 olarak alınmaya devam edecek. Türkiye Yayıncılar Birliği’nden konu hakkında yapılan açıklamada KDV indiriminin sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yayıncılık sertifikası alan yayıncılar için olduğu vurgulandı.

İşte Türkiye Yayıncılar Birliği’nden yapılan açıklama:

31 Ocak 2019 tarihinde yaptığımız “Kitap Satışlarında Uygulanacak KDV İstisnası Hakkında” başlıklı duyurumuzdaki önemli olası yanlış anlamalara açıklık getirecek bir bilgilendirme yapma zorunluluğu doğmuştur. İlgili duyuruda yazdığımız “Toptan ya da perakende kitap satışlarında düzenlenecek kâğıt faturalarda kalem bazında KDV oranı ve tutarı belirtilmeyecek ya da (% 0 ve 0,00 ₺) olarak geçilecektir.

Fatura toplamları bölümünde hesaplanan KDV Oranı (%0), KDV Tutarı (0,00 ₺) olarak gösterilecektir.

Ayrıca fatura altında açıklama alanına ‘3065 Sayılı Kanun'un 13/n Maddesi uyarınca KDV'den istisnadır' ibaresi eklenecektir.” ifadesi sadece kitap ve süreli yayın yapan Kültür ve Turizm Bakanlığından yayıncılık sertifikası almış yayıncıları ilgilendiren bir bilgilendirme olup, yayıncılık sertifikasına sahip olmayan toptancı ve perakendeciler için geçerli değildir. Dolayısıyla Birliğimizin kitap satışlarında KDV'nin kaldırıldığı anlamına gelen herhangi bir açıklaması bulunmamaktadır. Açıklamamızı bilgilerinize sunarız.

Yorum Gönder

Yorumlar